Phimosis Operasyonu (Penis Kılıfının Genişletilmesi)

Operasyonun yapılış amacı

Penisin içinde bulunduğu kese olan prepisyum’un deliği bazen doğmasal veya edinsel olarak dar olabilir. Prepisyum deliğinin dar olması ve penisin dışarı çıkamaması phimosis olarak adlandırılır.

Doğmasal olarak penisin prepisyuma yapışık olması, prepisyum deliğinin dar olması, penisin küçük olması gibi bir nedenle veya edinsel olarak prepisyum deliğinin daralmasına neden olan yangı, ödem veya yaralanma sonucu şekillenen sikatriks dokusuna bağlı olarak penis dışarıya çıkamaz. Prepisyum deliğinin genişletilerek penisin dışarıya çıkması amacıyla yapılan operasyondur.

Bazen de penis üzerindeki bir tümör nedeniyle phimosis şekillenebilir. Böyle bir durumda çift operasyon yapılır. Yani önce prepisyum genişletilmeli ve daha sonra penis üzerindeki tümör alınmalıdır.

Operasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Eğer acil bir durum söz konusu değilse operasyon için hekiminiz ile uygun zamana karar verdiğinizde köpeğinizin operasyon için genel sağlık kontrollerini yaptırmanız gerekebilir. Bu durum genel durumunu belirlemek ve anestezik alacak olan köpeğinizi risk altına sokmamak için faydalı olacaktır. Bu amaçla gerekli görüldüğünde röntgen,ultrason veya kan tahlili gibi uygulamalar yapılabilir.

Eğer köpeğinizin herhangi bir ilaç allerjisi varsa bunu hekiminize mutlaka belirtiniz.

Köpeğinize operasyondan önceki 12-24 saat içinde yiyecek vermeyiniz. Bu anestezik madde alacak olan köpeğinizin daha rahat bir operasyon geçirmesini sağlayacaktır.

Operasyon tekniği

Operasyon için sakinleştirici uygulanan hastanın hazırlık odasında sterilizasyon işlemleri yapılır. Bu amaçla öncelikle operasyon bölgesindeki kıllar traş edilerek uzaklaştırılır, daha sonra lokal olarak antiseptik bir solüsyon ile bölgenin dezenfeksiyonu sağlanır. Bu işlemlerden sonra operasyon odasına alınan hastaya hekimin tercih ettiği anestezi şekli uygulanır. Daha sonra bölge steril örtü ile sınırlanarak cerrahi müdahaleye hazır hale getirilir.

Operasyon bölgesi olarak prepisyumun alt tarafı seçilir. Yani ayakta duruş pozisyonunda yere bakan yüzeyden ensizyon yapılır. Darlığın derecesine göre yapılacak kesiğin boyu ayarlanır ve penisin kılıf içine rahatça girmesini sağlayacak ‘V’şeklinde bir deri parçası kesilerek alınır.

Prepisyum deliğinin çok dar veya penisin kısa olduğu durumlarda prepisyumun uç kısmından halka tarzında bir parça deri kesilerek uzaklaştırılır ve deri dikişleri uygulanır. Eğer bu yetersiz olursa ayrıca ‘V’ şeklindeki açıklık da oluşturulabilir.

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Operasyondan sonra yapılan antibiyotik uygulaması hekimin önerdiği süre ve dozda uygulanmalı, köpeğin yarayı yalayarak tahrişini ve dikişlere zarar vermesini önlemek amacı ile mutlaka yakalık takılmalıdır.

Tam iyileşme yaklaşık 10-12 gün içerisinde tamamlanır ve dikişler alınabilir.

Bu dönemde bölgede olası bir ödeme bağlı şişkinlik, kızarıklık, iltihap vb. bir durum söz konusu olduğunda vakit geçirmeden hekiminize danışmalısınız.

Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonlar

Operasyon sırasında gerekli sterilizasyona, uygun malzeme kullanımına ve operasyon sonrasında düzenli antibiyotik uygulamasına dikkat edildiği sürece oluşabilecek komplikasyonlar yok denilecek kadar azdır.

Operasyon bölgesindeki dikişleri köpeğin dişleri ile açma riski olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle operasyon sonrasında mutlaka ve mutlaka yakalık kullanılmalı ve hiç bir şekilde çıkarılmamalıdır.