Othaematom (Kulak Kepçesinde Kan Toplanması)

Operasyonun yapılış amacı

Kazalar, sürtünme, ezilme gibi nedenlerle oluşan ve kulak kepçesinin derisi ile kıkırdağı arasında kan toplanmasına neden olan durum othaematom olarak adlandırılır.

Özellikle Setter, Pointer, Cocker, Golden Retriewer gibi uzun kulaklı köpek ırklarında sık görülen othaemotom olgularında kulaktaki şişkinlik belirgindir. Hasta kulaklarını sürekli sallamak ve duvarlara sürmek ister. Baş genellikle hematomun olduğu kulak tarafına doğru eğik tutulur. Kulakta hassasiyet söz konusudur.

Operasyon kulak kepçesinde biriken bu içeriğin boşaltılması, kanamanın durdurulması ve derinin kıkırdağa yapışmasını sağlamak için yapılır.

Operasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Otohematom vakalarında operatif yöntemlere baş vurmadan önce pek sonuç vermese de biriken içerik bir enjektör yardımı ile boşaltılarak basınçlı bandaj uygulamaları yapılır. Sonuç olumsuz olduğunda yani tekrar kulak kepçesinin şiştiği durumlarında ise operasyon kararı almak gerekir.

Operasyon için uygun zamana hekiminiz ile karar verdiğinizde köpeğinizin operasyon için genel sağlık kontrollerini yaptırmanız gerekebilir. Bu durum köpeğinizin genel durumunu belirlemek ve anestezik madde alacak olan köpeğinizi risk altına sokmamak için faydalı olacaktır. Bu amaçla gerekli görüldüğünde röntgen veya kan tahlili gibi uygulamalar yapılabilir.

Eğer köpeğinizin herhangi bir ilaç allerjisi varsa bunu hekiminize mutlaka belirtmelisiniz.

Operasyon için uygun tarih belirlendiğinde köpeğinize operasyondan önceki 12-24 saat içinde yiyecek vermeyiniz. Bu anestezik madde alacak olan köpeğinizin daha rahat bir operasyon geçirmesini sağlayacaktır.

Operasyon tekniği

Operasyon için sakinleştirici uygulanan köpeğin hazırlık odasında sterilizasyon işlemleri yapılır. Bu amaçla öncelikle kulak kepçesindeki kıllar traş edilerek uzaklaştırılır ve lokal olarak antiseptik bir solüsyon ile bölgenin dezenfeksiyonu sağlanır. Bu işlemlerden sonra operasyon odasına alınan köpeğe hekimin tercih ettiği anestezi şekli uygulanır. Daha sonra bölge steril örtü ile sınırlanarak cerrahi müdahaleye hazır hale getirilir.

Bu operasyonda teknik olarak kullanılan bir kaç yöntem vardır. Bu yöntemler içinde en sık kullanılan ve kulak kepçesi derisinde en az hasar yaratan yöntem ise punksiyon metodudur.

Bu metot da; uygun bir kanül ile kulak kepçesinde biriken hematom içeriği tamamen boşaltılır. Daha sonra kulak kepçesinin boyutlarına uygun olarak polietilen malzemeden hazırlanan özel kulak peti kullanılır. Kulak kepçesinin iç ve dış yüzüne yerleştirilen bu polietilen plaklar kulak kepçesi ile birlikte dikilerek sabitlenir. İki tabakanın arasında kalan kulak kepçesi bir bakıma basınçlı bandaja alınmış olur.

Bu işlem sırasında damarları delmemeye ve dikişlerin gereğinden daha sıkı olmamasına özen gösterilir.

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Operasyondan sonra mutlaka yakalık takılmalıdır. Çünkü kaşıntı nedeniyle kulağını bir yerlere sürme isteği olacağından kulak kepçesi ve dikişler zarar görebilir.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri kulaklarını aşırı sallamasını önlemektir. Aksi halde aşırı sallama nedeniyle oluşacak kılcal kanamalar iyileşmenin gecikmesine sebep olur.

Böyle bir durum söz konusu olduğunda mutlaka hekiminize baş vurarak tedbir almasını sağlamalısınız. Bu amaçla kulakların baş üzerine sabitlenmesi uygun bir yöntemdir.

Operasyondan sonra yapılan antibiyotik uygulaması hekimin önerdiği süre ve dozda uygulanmalıdır. Gerektiği durumlarda ağrı kesiciler kullanılabilir.

Yaklaşık 10 veya 14 gün gibi bir süre sonunda dikişler alınarak petler çıkarılır.

Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonlar

Operasyon esnasında genel sterilizasyon kurallarına uyulduğu taktirde yaşanabilecek tek komplikasyon hematomun nüks etmesidir. Kulak kepçesi derisi ile kıkırdak arasındaki yapışma kolay olmaz. Özellikle kılcal sızıntıların varlığı halinde veya hematom oluşumunu kolaylaştıran nedenlerin (kulak yangıları, kulak uyuzu gibi kaşıntıya neden olan durumlar) devam ettiği durumlarda tekrarlar kaçınılmazdır.