Mide Torsiyonu (Mide Dönmesi)

Operasyonun yapılış amacı

Özellikle iri köpek ırklarında sık karşılaşılan torsiyon (dönme) vakalarında mide kendi ekseni etrafında değişik derecelerde bükülerek mide içeriğinin geçişine engel olur.

Ani beliren karın şişkinliği ve kusma ile başlayan klinik belirtiler solunum güçlüğü ile belirginleşir. Acil müdahale edilmediği taktirde dakikalarla ifade edilen bir zaman dilimi içinde ölümle sonuçlanabilir.

Operasyon midedeki dönmenin düzeltilerek normal pozisyonuna getirilmesi amacıyla yapılır.

Operasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Çoğu zaman operasyona acil olarak karar verilir. Genel durumun bozuk olması halinde çok hızlı davranılmalıdır. Röntgen bulguları tam olarak dönmenin yerinin belirlenmesinde yardımcı olabilir.

Operasyon öncesinde köpeğinizin herhangi bir ilaç allerjisi varsa bunu hekiminize mutlaka belirtiniz.

Operasyon tekniği

Operasyon için sakinleştirici uygulanan köpeğin hazırlık odasında sterilizasyon işlemleri yapılır. Bu amaçla öncelikle karın bölgesindeki kıllar traş edilerek uzaklaştırılır, daha sonra lokal olarak antiseptik bir solüsyon ile bölgenin dezenfeksiyonu sağlanır. Bu işlemlerden sonra operasyon odasına alınan köpeğe hekimin tercih ettiği anestezi şekli uygulanır. Daha sonra bölge steril örtü ile sınırlanarak cerrahi müdahaleye hazır hale getirilir.

En uygun operasyon bölgesi linea alba adı verilen orta karın çizgisidir. Mideye ulaşmak bu bölgeden daha kolay olacağı gibi, linea alba damarlaşma açısından zayıf olduğundan ensizyon hattında kanama olasılığıda düşük olacaktır.

Karın boşluğu açıldıktan sonra mide normal pozisyonuna gelecek şekilde burulma yönünün ters istikametinde döndürülerek düzeltilir.

Eğer midede aşırı gaz birikmiş ise boşaltılır. Diger organlarında kontrolü yapıldıktan sonra önce kaslar daha sonrada deri dikilerek kapatılır.

Sık tekrarlayan mide dönmelerine karşı mide karın duvarına tutturulabilir.

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Operasyondan sonra yapılan antibiyotik uygulaması ve dolaşımı düzenleyici destek tedaviye hekimin önerdiği süre devam edilmelidir.

Köpeğin yarayı yalayarak tahrişini ve dikişlere zarar vermesini önlemek amacı ile mutlaka yakalık takılmalıdır. Gerektiği durumlarda ağrı kesiciler kullanılabilir.

Operasyon sonrasında çeşitli nedenlerle dikişlerin zarar görmesi olasılığı göz önünde bulundurulmalı ve risk oluşturabilecek atlama zıplama gibi ani hareketler engellenmelidir. Ayrıca çok fazla havlama özelliği olan köpekler bir kaç gün çevrelerini göremeyecekleri bir yerde tutulmalıdırlar.

Tam iyileşme yaklaşık 10-12 gün içerisinde tamamlanır ve dikişler alınabilir.

Bu dönemde bölgede olası bir ödeme bağlı şişkinlik, kızarıklık, iltihap vb. bir durum söz konusu olduğunda vakit geçirmeden hekiminize danışmalısınız.

Ayrıca operasyondan sonra torsiyonun nüksedebileceği göz önünde bulundurularak gıdası miktar ve öğün sayısı yönünden düzenlenmelidir. Yemeğini daha az miktarlarda sık sık vermek midede aşırı dolgunluk yaratmayacağından faydalı olacaktır. Yemeklerden sonra egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonlar

Operasyon sırasında gerekli sterilizasyona, uygun malzeme kullanımına ve operasyon sonrasında düzenli antibiyotik uygulamasına dikkat edildiği sürece oluşabilecek komplikasyonlar yok denilecek kadar azdır.

Ancak, operasyon sonrasında aşırı ve uygunsuz egzersizlerden kaçınılmalı ve dikişler korunmalıdır. Aksi halde eventrasyon (dikişlerin açılması ve iç organların dışarı çıkması) şekillenebilir.

Operasyon bölgesindeki dikişleri köpeğin dişleri ile açma riski olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle operasyon sonrasında mutlaka ve mutlaka yakalık kullanılmalı ve hiç bir şekilde çıkarılmamalıdır.

Operasyon sonrasında komplikasyon olarak yaşanabilecek en önemli sorun dönmenin tekrar şekillenebilme olasılığıdır.