Herder Bezinin Prolapsusu (Herder Bezinin Çıkması)

Operasyonun yapılış amacı

Herder bezi, köpeklerde üçüncü göz kapağı denilen palpebra tertia’nın iç yüzeyinde ve gözün iç açısına yakın bir bölgede yer alan bezdir. Şeffaf ve kaygan nitelikte göz yaşı sıvısı salgılıyan bu bezin; kronik veya hiperplazik yangılar nedeniyle aşırı büyüyerek alt göz kapağından dışarı çıkması herder bezinin prolapsusu olarak adlandırılır.

Herder bezinin yangısel olgularında öncelikle duruma göre medikal tedaviler denenir. Ancak tedavi sonucunda istenilen gelişme sağlanamayabilir. Bu durumda operasyon kesin çözüm olacaktır.

Operasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Şiddetli yangının söz konusu olduğu durumlarda operasyon öncesinde antibiyotik tedavisinin yapılması faydalıdır. Bölgedeki yangının giderilmesi operasyon sırasında kanama olasılığını da azaltacağından büyük fayda sağlayacaktır.

Köpeğinizin operasyon için genel sağlık kontrollerini yaptırmanız gerekebilir.

Eğer köpeğinizin herhangi bir ilaç allerjisi varsa bunu hekiminize mutlaka belirtmelisiniz.

Ayrıca herder bezi kistlerinin oluşumunu kolaylaştırıcı bir faktör olan folliküler konjunktivitisinde (üçüncü göz kapağında şekillenen folliküler yangı) kontrol edilmesi gerekir.

Operasyon için uygun tarih belirlendiğinde köpeğinize operasyon tarihinden önceki 12-24 saat içinde yiyecek vermeyiniz. Bu anestezik madde alacak olan köpeğinizin daha rahat bir operasyon geçirmesini sağlayacaktır.

Operasyon tekniği

Operasyon odasına alınan köpeğe hekimin tercih ettiği anestezi şekli uygulanır. Daha sonra bölge steril örtü ile sınırlanarak cerrahi müdahaleye hazır hale getirilir.

Alt göz kapağı hafifçe kenara çekildiğinde kolayca görülebilen üçüncü göz kapagının iç yüzeyindeki herder bezi bir pens yardımı ile tutularak küt uçlu bir makas ile kesilerek alınır.

Sıklıkla kullanılan bu teknik dışında uygulanabilecek diğer bir yöntemde, bezin içinde bulunduğu kese açıldıktan sonra bezin kesilerek uzaklaştırılmasıdır.

Operasyon sırasında alınan bezin bütün olarak çıkarılmasına ve parça bırakmamaya dikkat edilmelidir.

Her iki yöntemde de bölgeye dikiş uygulaması yapılmaz. Özel göz antiseptikleri ile göz yıkanarak tampon uygulanır ve kanama durduktan sonra antibiyotikli damla veya pomat kullanılır.

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Operasyondan sonra kullanılan antibiyotikli damla veya pomat uygulaması hekimin önerdiği süre ve dozda kullanılmalıdır.

Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonlar

Operasyonu sonrasında komplikasyon riski yok denecek kadar azdır. Genel olarak kullanılan aletlerin sterilizasyonuna ve antibiyotik uygulamalarına dikkat edildiği sürece yaşanılabilecek olumsuzluklar minimal düzeydedir.