Anal Keselerin Ekstirpasyonu ( Anal Keselerin Alınması )

Operasyonun yapılış amacı

Anal keseler anüsün iki tarafında, birer kanal aracılığı ile dışarıya açılan ve dışkının dışarıya çıkışını kolaylaştıran hafif yağlı bir salgıya sahip olan kese şeklinde bezlerdir. Bu bezlerin zaman zaman yaralanmalar, sürtünme veya enfeksiyona bağlı olarak yangılanması ve akıtıcı kanalların tıkanması ve kesenin şişmesi mümkündür. Genel olarak bu durumdaki keseler sıkılarak boşaltılır ve antibiyotik tedavisi uygulanır.

Ancak bazı durumlarda keselerde sürekli tekrarlayan ve iltihaplanan enfeksiyonlar şekillenebilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda veya kesenin zaman zaman açık yara haline dönüştüğü durumlarda tedavi için kese operatif olarak alınabilir.

Operasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Eğer akut yangılı bir durum söz konusu ise operasyon öncesi bir süre antibiyotik tedavisi uygulanarak kesedeki yangının ve şişkinliğin giderilmesi faydalıdır.

Operasyon için hekiminiz ile uygun zamana karar verdiğinizde köpeğinizin genel sağlık kontrollerini yaptırmanız anestezi olacak olan köpeğinizi risk altına sokmamak için faydalı olacaktır. Bunun için gerekli görüldüğünde röntgen, kan tahlili veya ultrason gibi uygulamalar yapılabilir.

Eğer köpeğinizin herhangi bir ilaç allerjisi varsa bunu hekiminize mutlaka belirtiniz.

Köpeğinize operasyondan önceki 12-24 saat içinde yiyecek vermeyiniz. Bu anestezik madde alacak olan köpeğinizin daha rahat bir operasyon geçirmesini sağlayacaktır.

Operasyon tekniği

Operasyon için sakinleştirici uygulanan köpeğin hazırlık odasında sterilizasyon işlemleri yapılır. Bu amaçla öncelikle anüs bölgesi traş edilir ve antiseptik solüsyonlar ile steril hale getirilir.Bu işlemlerden sonra operasyon odasına alınan köpeğe hekimin tercih ettiği anestezi şekli uygulanır. Hasta operasyon masasına yüzüstü yatırılır ve sonra bölge steril örtü ile sınırlanarak cerrahi müdahaleye hazır hale getirilir.

Anal kese kanalından uygun bir alet ile (stile) girerek kese belirlendikten sonra deri ensizyonu yapılır. Kese çevre dokulardan küt olarak ayrılır ve kese kanalları ligatür ile kapatıldıktan sonra kesilerek çıkarılır ve deri dikişleri konularak ensizyon bölgesi kapatılır.

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Operasyondan sonra yapılan antibiyotik uygulaması hekimin önerdiği süre ve dozda uygulanmalı, köpeğin yarayı yalayarak tahrişini ve dikişlere zarar vermesini önlemek amacı ile mutlaka yakalık takılmalıdır.

Operasyondan sonra bir kaç gün sıvı gıdalar ile besleyerek aşırı ıkınmaya neden olabilecek durumlardan korunmalıdır.

Tam iyileşme yaklaşık 10-12 gün içerisinde tamamlanır ve dikişler alınabilir.

Bu dönemde bölgede olası bir ödeme bağlı şişkinlik, kızarıklık, iltihap vb. bir durum söz konusu olduğunda vakit geçirmeden hekiminize danışmalısınız.

Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonlar

Operasyon sırasında gerekli sterilizasyona, uygun malzeme kullanımına ve operasyon sonrasında düzenli antibiyotik uygulamasına dikkat edildiği sürece oluşabilecek komplikasyonlar yok denilecek kadar azdır.

Ancak, operasyon sonrasında aşırı ve uygunsuz egzersizlerden kaçınılmalı ve dikişler korunmalıdır.

Operasyon bölgesindeki dikişleri köpeğin dişleri ile açma riski olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle operasyon sonrasında mutlaka ve mutlaka yakalık kullanılmalı ve hiç bir şekilde çıkarılmamalıdır.

Operasyon bölgesi anüs çevresindeki sfinkterlere (büzücü kaslar) oldukça yakın olduğundan operasyon sırasında yapılacak dikkatsizlikler sfinkterin zarar görmesine ve dolayısıyla hastanın dışkısını tutamamasına neden olabilir.